IoT Infiltration, Aydınlatma Oyunu Kuralları Veya Değişecek

- Jul 18, 2019-

IoT aydınlatmasının en son oyun kural değiştiricisi olacağı söyleniyor. Bir endüstri olarak, piyasa değerinin 2026 yılına kadar 4,5 milyar dolara çıkması bekleniyor ve aynı zamanda "aydınlatma endüstrisinin yıkıcı gücü" olarak da bilinir. Peki IoT aydınlatma tam olarak nedir? Ticari binalar nasıl yararlanır?

Nesnelerin İnterneti'ne dayalı akıllı aydınlatma

İşletme sahipleri ve tesis yöneticileri, enerjinin etkin kullanımı konusunda daha bilinçli olduklarından, bir tür aydınlatma kontrol sistemi uygulama olasılıkları daha yüksektir. Bu sistemlerin birçoğu şimdi var ve bazen enerji tasarrufu ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olmak için ışıklar için (hiç kimse yokken kapalı) sabit bir program oluşturan bir bina yönetim sisteminin bir parçası.

IoT aydınlatma sistemi bir adım daha ileri gidiyor. Işıkların toplantının başlamasından birkaç dakika önce otomatik olarak açıldığını hayal edin; veya müşterinin perakende mağazasının koridorunda ne kadar kaldığı ve hangi ürünlere baktığı hakkında bilgi edinin. Bunlara IoT aydınlatma ile ulaşılabilir.

IoT akıllı aydınlatma, kablosuz anahtarlar kullanır ve aydınlatma anahtarlarının armatürlere gömülmesini gerektirmez, bunlar daha sonra bir ağa bağlanır ve buluttan izlenmelerini sağlar. Web veya mobil uygulama ile doluluk, dış mekan ışık seviyeleri ve günün saatine göre bireysel ışıkları veya ışık gruplarını yönetebilirsiniz; karartmayı ve renk atmasını da kontrol edebilirsiniz. Bunun gibi akıllı armatürler ayrıca aydınlatma ekipmanının hasar görmesi ve gerçek zamanlı yanması hakkında da bilgi iletebilir.

Ampuller binalarda her yerde bulunduğundan, bu ağ bağlantılı ampuller binalardan ek veri toplamak için harika bir yoldur. Oda doluluk, hava kalitesi ve sıcaklık dahil tesis hakkında bilgi toplamak ve iletmek için armatürlere sensörler yerleştirilebilir. Binaların nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi edindikçe, onları daha etkin bir şekilde yönetme olanağınız olur.

IoT aydınlatmasının ticari tesislerde bazı potansiyel kullanımları:

Aydınlatma tabanlı iç mekan konumlandırma sistemi: 2017'nin sonunda, Hedef, LED tavan ışığına gömülü bir Bluetooth yongası kullanarak iç mekan konumlandırma gerçekleştirdi. Müşteri etkileşimli mağaza haritasına cep telefonu aracılığıyla erişebilir ve bu da müşteriyi koridorda istenen öğeyi bulmasına yönlendirir.

Varlık Takibi: Sensörlerle etiketlenen önemli varlıklar için, IoT aydınlatması gönderdikleri sinyallere dayanarak onları bulabilir.

Bozulabilir ürünlerin durumunu izleme: Belirli çevresel koşullar (örneğin sıcaklık ve nem gibi) gerektiren ürünler, depoları veya alanları sürekli izleyen akıllı aydınlatma çözümlerinden yararlanabilir. Anomalileri izlemek ve bozulmayı önlemek için uyarılar ayarlanabilir.

Alan kullanımı: IoT aydınlatma, kullanım verilerini toplayabilir ve daha sonra bina kullanımını optimize etmek için analiz edebilir. Bu verilerin analizi, alanınızı daha iyi yönetmenize ve yetersiz ya da aşırı kullanımı yanıtlamanıza yardımcı olabilir.

Akıllı aydınlatma stratejisi LED ile başlıyor

Nesnelerin İnterneti'ne dayanan akıllı bir aydınlatma sistemi kullanmayı düşünüyor olsanız da, bir aydınlatma stratejisinin en temel öğelerini değerlendirmek akıllıca olacaktır: ampuller. Akkor ampuller hala yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak LED'lerin gelişiyle birlikte, bu değişmektedir.

Özünde, LED ampuller geleneksel ampullerden daha fazla ışık üretir. İlk tanıtıldıklarında daha fazla "soğuk" beyaz ışık yaydılar ve bugün akkor lambalarla aynı doğal "sıcak" ışığı veriyorlar.

Dünyadaki birçok şirket, çoğu ticari binada mevcut aydınlatmalara kolayca monte edilebilen LED'lere yöneldi. Takılmasının nedeni, LED'lerin akkor ampullerden% 75'e kadar daha verimli ve akkor ampullerden 25 kat daha yüksek olması ve genellikle akkor ampullerden daha iyi ışık kalitesi üretmesidir. Enerji kullanımında para tasarrufu sağlamanın yanı sıra, birçok enerji şirketi, şirketlerin LED'leri güçlendirmelerine teşvik için enerji tasarrufu sübvansiyonları da sağlıyor. Aydınlatma donanımları çoğu zaman elde edilmesi en kolay olanı olarak kabul edilir, çünkü enerji tüketimini hemen ve kolayca önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilirler.

LED aydınlatma yalnızca ofis binaları için değil, diğer tüm ticari tesisler için de uygundur:

Depo ve endüstriyel ortamlar: Bunun gibi büyük mekanlar LED aydınlatmasından yararlanır, çünkü daha az enerji harcarlar ve LED'ler belirli bir yönde yanabilir (akkor ve flüoresanların aksine).

İç mekan çiftlikleri: Dünyadaki bazı yüksek teknoloji çiftlikleri, bitki büyümesini optimize etmek için LED ışıklar kullanıyor. Bunu hafif "tarifleri" kişiselleştirerek yaparlar ve bitkilerin nasıl büyüdüğünü ve nasıl tadına baktıklarını etkileyebilirler.

Ticari park yeri: Güvenlik nedeniyle, iç mekan ve dış mekan park tesislerinde aydınlatma kalitesi önemlidir. Tasarruf sağlamanın yanı sıra, güvenlik aynı zamanda park aydınlatmasının en hızlı büyüyen LED ticari aydınlatma pazarı haline gelmesinin nedenlerinden biridir.

Sağlık tesisleri: Sağlık tesisinin tasarımı hasta konforu içindir ve LED aydınlatma, verimliliği arttırırken çevre için ideal ışık çıktısını oluşturmaya yardımcı olur.

Düzeltme tesisleri: Düzeltme tesisleri, hücrelerden ve aktivite odalarından salonlara ve koridorlara kadar çeşitli aydınlatma gereksinimlerine sahiptir. LED ışıklar güvenlik ve kamera ile etkileşime girmez, görünürlüğü artıran tek tip, yüksek kaliteli ışık sağlarlar.

Eğitim olanakları: LED ışıkları sınırlı bütçeli okullar için idealdir ve enerji tasarrufu teknoloji ve diğer eğitim kaynakları için tekrar kullanılabilir.

Perakende Tesisleri: Giderek daha fazla sayıda perakendeci, mağazalarına estetik ve görsel çekicilik katmak için LED aydınlatma kullanıyor ve istisnai bir alışveriş deneyimi yaratıyor. Uygun mağaza içi aydınlatma satışları artırabilir.

LED ışıklar, dijital kontrollere doğal olarak uygun olduklarından, IoT uygulamaları için idealdir. IoT LED aydınlatma, maksimum tasarruf elde etmenin ve bina yönetiminizin her yönünü iyileştirebilecek değerli operasyonel iç görüler kazanmanın ideal yoludur.


Bir çift:Ücretsiz Sonraki:SIOSUN Showroom